You are currently viewing Komet: Innovatív forgóeszközök megfelelő indikációhoz

Komet: Innovatív forgóeszközök megfelelő indikációhoz

DIAO 

A gyémánt forgóeszközök új generációja a Komet-től.

A gyémánt fúrók fejlesztésekor a Komet elemezte a gyémántbevonatú forgóeszközök egyes szemcséinek „viselkedését munka közben” és a vizsgálat során kiderült, hogy nagyon nem mindegy, hogy a gyémántszemcsék milyen sűrűn helyezkednek el a felszínen, ahogyan az sem, hogy a szemcsék milyen mélyen vannak a ragasztóba beágyazva?!

Kezdjük a végén: az az optimális, ha a gyémánt szemcsék 2/3-a van a ragasztóban és 1/3-a van a felszínen. Amennyiben mélyebben kerül a ragasztóba, gyorsan elkopik, amennyiben viszont ettől kisebb része, akkor meg működés közben könnyebben „kicsorbul”, azaz kifordul a ragasztóból.

A gyémántszemcsék sűrűsége viszont már egy sokkal összetettebb kérdéskör.

A vizsgálat kimutatta, hogy a megmunkálandó felülettel (jelen esetben a fog felszínével) érintkező gyémántszemcsék különféleképpen viselkednek: 

  1. a szemcsék egy része csak a súrlódást növeli, ami érdemi (fog)anyagveszteséget nem produkál, viszont helyben nagyobb hőemelkedést okoz
  2. a szemcsék másik része ún. ekézést végez, ami valamennyi (fog)anyagveszteséget ugyan produkál, de inkább lassítja a fúrót és ezáltal csökkenti a hatékonyságot
  3. a szemcséknek csak mintegy a harmada végez valódi munkát, azaz csiszolást.

Ez a felismerés indította el a Komet fejlesztőit egy forradalmian új gyémántfúró kifejlesztésének útján.

Először is meg kellett határozni, hogy milyen legyen a felszín szemcsesűrűsége, azaz egy négyzetmilliméter felületen mennyi gyémánt szemcse legyen?!

Alapelv, hogy minél távolabb helyezkednek el egymástól a gyémántszemcsék, annál hatékonyabban csiszolnak, azonban ugyanakkor könnyebben kifordulnak munka közben a ragasztóból és mivel túl nagy terhelés esik egy-egy szemcsére, azok gyorsabban elkopnak.

Ha túl sűrűn helyezkednek el, akkor viszont egyrészt túl sok érdemi „munkát” nem végző szemcse lesz a felszínen és a sűrűn egymás mellett álló szemcsék közé könnyebben rakódik be az elcsiszolt törmelék, ami a fúró hatékonyságát tovább rontja.

Tehát az első lépés volt megtalálni az egységnyi felületen lévő szemcsék optimális számát.

A következő megválaszolandó kérdés az volt, hogy mi legyen a szemcsék közötti térben, ami nem rontja, sőt lehetőleg javítja a hatékonyságot? 

A megoldást a kerámia gyöngyök jelentették:

  1. egyrészt megtámasztják a működő gyémántszemcséket
  2. másrészt csökkentik a vibrációt, növelve az orvos és páciens komfortérzetét
  3. végezetül, mivel a kerámia kiváló szigetelőanyag ezért képes a működés közben képződő hő nagy részét elnyelni.

A gyakorlatban ezek a változtatások egy sor érezhető pozitív változást hoztak:

  1. jobb lett a Komet DIAO gyémántfúrók kezdeti, iniciális élessége, vágóképessége
  2. 34%-kal hosszabb az élettartamuk a hagyományos gyémántfúrókhoz viszonyítva
  3. hatékonyabb, gyorsabb munkavégzést biztosítanak
  4. jobb a fúrók irányíthatósága, kontrollálhatósága
  5. könnyebb a fúrók használat utáni tisztítása.

Összességében egy látszólag apró módosítás óriási fejlődést és még felhasználó barátabb termékcsaládot eredményezett.

A gyártó a DIAO termékeket KP (Komet Pearl) kóddal jelöli. Keresse a Komet DIAO gyémántjait a Realtrade megújult webshopjában vagy kérjen bemutató mappát az orvoslátogatóinktól!

 

Koronafelvágók 

A régi fogpótlások eltávolítása nem a fogorvosok kedvenc időtöltése és bátran állíthatom, hogy biztos nagyon kevesen vannak, akik ezért választották ezt az egyébként nagyon szép és kreatív foglalkozást.

Viszont ezt is időnként meg kell csinálni és ha már így adódott, akkor szeretnénk gyorsan végezni vele!

Ugye?!

Ehhez a Komet biztosít hatékony koronafelvágókat, melyekkel ha nem is öröm, de gyötrelem biztosan nem lesz a koronafelvágás.

A H4MC, H4MCL, H4MCXL és H4MCXXL jelölésű koronafelvágók fém és fémkerámia pótlások átvágására szolgálnak. Ezek a speciális keresztfogazattal rendelkező wolfram-karbid fúrók lehetővé teszik, hogy egyetlen eszközzel, két lépésben átvágjuk a kerámia leplezést és a vázat is!

A Komet koronafelvágók a gyorsaságon kívül tartósságukkal emelkednek ki a koronafelvágók közül.

Azonban nem csak fémkerámia létezik a világon (és a szájakban)!

Napjainkban érkeztünk el oda, amikor az első cirkon koronák és hidak elérkeztek az élettartamuk végéhez és cserélni kell őket.

Aki még nem próbált meg cirkon koronát gyémántfúróval átvágni, az nem tudhatja, hogy igenis lehet tűzijátékot rendezni a szájüregen belül!

Komolyra fordítva a szót, megfelelő eszköz nélkül a cirkonból készült fogpótlások eltávolítása valódi rémálom lehet a fogorvosok számára.

A Komet ehhez két speciális koronafelvágó gyémántfúrót fejlesztett ki, melyekkel gyorsan és hatékonyan lehet elvégezni a műveletet. 

Ezek a 4ZR és 4ZRS jelölésű speciális gyémánt szemcsékkel ellátott fúrók. A különbség a működő rész hosszában és a fúró formájában van: a 4ZR aktív része 8 mm és henger formájú, a 4ZRS működő része 4 mm és kónuszos kialakítású.

A H4MC családot, a 4ZR és a 4ZRS koronafelvágókat a minél hosszabb élettartam és a minél jobb hatékonyság érdekében 160.000 fordulat /perc sebességgel, minimum 50 ml/perc hűtéssel, a korona felszínére 45 fokos szögben, kis nyomással (2N) javasolt használni.

 

Vélemény, hozzászólás?