You are currently viewing A fogfehérítés

A fogfehérítés

  • Post author:
  • Post category:Blog
  • Post comments:0 Comments

Napjaink „fiatalság kultusza” kitermelte többek között a világos, „fiatalos” fogszín iránti igényt is, hiszen ahogy a ráncos bőr, úgy a korral egyre sötétebbé (sárgásabbá) váló fogszín is egyesekben az öregedés megnyilvánulását jelentheti.

A fogak elszíneződését alapvetően külső és belső okokra vezethetjük vissza.

A külső elszíneződést elsősorban különböző magas pigment tartalmú ételek, italok okozzák, mint pl. a vörösbor, a kávé, a tea vagy a dohányzás.

A belső elszíneződés okai:

  1. a fog vitalitásának elvesztése, a fog kiszáradása és a fogban lévő szerves anyagok lebomlása következtében képződő pigmentek
  2. az életkor előrehaladtával a fogban kialakuló élettani változások, azaz a zománc fényáteresztő képességének változása, annak üvegszerűvé válása okán a zománc alatti dentin színének erősebb áttűnése. Mivel a dentin szerkezetében igen közel áll a csontszövethez, Így s dentint is sárgás szín jellemzi.

A felsorolt kedvezőtlen fogszín elváltozások kezelésére pedig megszületett egy új műfaj, a fogfehérítés.

Mi az a fogfehérítés?

A fogfehérítés a fogak színének világosítására, valamint a foltok és elszíneződések eltávolítására szolgáló eljárás.

A külső elszíneződések eltüntetésére szolgálnak az ún. fogfehérítő fogkrémek, valamint a fogorvosi rendelőben a különböző polírozási eljárások, illetve az intraorális homokfúvás.

A belső elszíneződés megszüntetésének, azaz a fog fehérítésének két nagy csoportja létezik attól függően, hogy az hol történik:

  • rendelői
  • otthoni

A fogfehérítést leggyakrabban peroxid (karbamid vagy hidrogén-peroxid) alapú szerekkel végzik.

Az otthoni rendszerek általában 3-20% peroxidot tartalmaznak, a rendelői rendszerek viszont 15-43% – ot.

Általában minél koncentráltabb az oldat, és minél több ideig marad a fog felszínén, annál világosabbá válnak a fogak.

Ugyanakkor, minél magasabb a peroxid koncentrációja, annál rövidebb ideig maradhat a fog felszínén, anélkül, hogy az kiszárítaná a fogat, hosszútávú érzékenységet vagy a zománcban maradandó károsodást okozna.

Azt fontos hangsúlyozni, hogy a fogfehérítés során a porcelán koronák vagy a fogszínű kompozit tömések nem változtatják a színüket.

Az otthoni fogfehérítésre számos lehetőség adott:

  1. Fogfehérítő csíkok és gélek – naponta egyszer vagy kétszer kell közvetlenül a fogakra felvinni. Egy-két árnyalattal tudják világosítani a fogakat.
  2. Sínes fogfehérítők – itt egy fogvédőhöz hasonló mélyhúzott műanyag sínbe kell betölteni a fogfehérítő gélt és a sínt a fogakra felhelyezni napi egy vagy több órára.
  3. Fogfehérítő fogkrémek – elsősorban külső elszíneződések eltávolítására alkalmasak. Egyesek tartalmaznak peroxidot, azonban nem maradnak elég sokáig a fog felszínén ahhoz, hogy fehérítő hatást tudjanak kifejteni.
  4. Fehérítő szájvizek – ugyanaz érvényes, mint a fogfehérítő fogkrémekre.
  5. Fehérítő rágógumi – inkább megelőzésre szolgál, amennyiben valaki sok kávét vagy teát fogyaszt,illetve erős dohányos.

A rendelői fogfehérítő magasabb koncentrációban tartalmazza a hatóanyagot, ezáltal rövidebb idő alatt jobb eredményeket lehet elérni vele, mint az otthoni fehérítőkkel.

Ezen kívül a rendelői fehérítés során a fogorvos hőt, fényt vagy a kettő kombinációját is használhatja a fehérítési folyamat felgyorsítására és intenzívebbé tételére.

Mindkét módszernek (rendelői, illetve otthoni) vannak előnyei és hátrányai.

Hatékonyság szempontjából a rendelői rendszerek hozzák a legjobb eredményt.

Jelen Írásunkban szeretnénk bemutatni egy biztonságos és hatékony rendelői fogfehérítő rendszert, a Bleach’n’Smile -t.

A 35% hidrogén-peroxid hatóanyagot tartalmazó Automix fecskendőben 5g fehérítő gél található.

A készlet ezen kívül tartalmaz 1,5g Dental Dam fényrekötő, ún. folyékony kofferdam Ínyvédőt és 2 ml After Bleaching Care Cream fogfehérítés utáni remineralizáló krémet.

A megfelelő előkészítést (szájterpesz, nyálszívó) követően az Ínyszélre felvisszük a Dental Dam folyékony kofferdamot, polimerizáljuk majd vékony rétegben felvisszük a fehéríteni kívánt fogak labiális felszínére a Bleach’n’Smile fehérítő gélt.

10 perc után lemossuk a gélt, majd megismételjük, azaz másodszor is felvisszük a gélt a fogakra és újabb 10 percig rajta hagyjuk.

A második 10 perc letelte után lemossuk a gélt, eltávolítjuk az Ínyvédőt, majd a kezelt fogfelszínre After Bleaching Care Gelt viszünk fel.

Ennek célja az azonnali remineralizáció és ezzel együtt a deszenzibilizálás.

Biztonságos-e a fogfehérítés?

A gyártó utasításait betartva és a kezelést helyesen elvégezve, a fogfehérítés biztonságos.

A túl agresszív fogfehérítés kockázatai a következők:

  1. Ínyirritáció
  2. Fokozott fogérzékenység
  3. A fogzománc sérülése – demineralizációja
  4. A fogak felületének érdessé válása
  5. A fogpótlások, például a koronák sérülése vagy elszíneződése

A felsoroltak miatt fontos, hogy mindig pontosan tartsuk be a gyártói utasításokat!

A rendelői fogfehérítés mindig szakember felügyelete mellett történik, az otthoni fogfehérítésnél a kezelés sikeressége, illetve az esetleges mellékhatások súlya és gyakorisága a felhasználó fegyelmezettségén múlik.

Vélemény, hozzászólás?