You are currently viewing Vérzéscsillapítás egyszerűen? Megérkezett a megoldás!

Vérzéscsillapítás egyszerűen? Megérkezett a megoldás!

  • Post author:
  • Post category:Blog
  • Post comments:0 Comments

A vérzéscsillapítás szó hallatán a fogorvosoknak talán először az alvadási zavarokkal küzdő vagy a véralvadásgátló (antikoaguláns ) gyógyszereket fogyasztó páciensek fogászati ellátása jut eszébe.

Ezek valóban olyan betegségek, illetve állapotok, amelyek befolyásolhatják a kezelés menetét, illetve az elvégezhető beavatkozások körét.

Jelen írás azonban egy sokkal prózaibb, ugyanakkor sokkal gyakrabban előforduló és igen bosszantó problémakörrel foglalkozik, nevezetesen a kavitás alakítás során előforduló vérzések megszüntetésével, mellyel minden nap találkozhatunk.

Nézzük a leggyakoribb okokat és végül a megoldást!

  1. A mélyen subgingiválisan elhelyezkedő kavitás határok (legyen az egy approximális vagy egy ötödik osztályú kavitás) szinte napi szinten okoznak ínyvérzést és a fogorvosnak fejtörést.
  2. Az adhezív technika során a fog keményszöveteinek foszforsavas kondícionálása ugyanúgy egy gingivális vérzést kiváltó tényező lehet (és itt nem térek ki arra, hogy a kofferdam izolálás mennyiben előzheti meg a gingivális vérzést?).
  3. A nem tökéletes szájhigiéniával rendelkező páciens (és akkor finoman fogalmaztam) ínye gyakran már a turbina hűtővizének hatására vérezni kezd.
  4. Egy sokkal kisebb csoport, akiket még nem említettük a vérzékeny vagy antikoaguláns kezelésben részesülő páciensek vérzésre fokozottan hajlamos ínyét.

A kiváltó okoktól függetlenül a fogínyből kiinduló kapilláris vérzés megakadályozhatja a kavitás kiszárítását és szárazon tartását, ezzel együtt a kezelés folytatását / befejezését.

Ilyenkor általában kénytelenek vagyunk ideiglenes töméssel ellátni a fogat és egy következő ülésben folytatni az ellátást.

Ez újabb időpont egyeztetés, adott esetben újabb érzéstelenítés, az ideiglenes tömés eltávolításakor az ínyvérzés újabb kockázata, időveszteség a rendelőnek, a páciensnek, stb.

Vagy választhatunk egy másik megoldást!

Az egyik legkézenfekvőbb megoldás a 25%-os alumínium-klorid oldat használata.

Az alumínium-klorid egy olyan adsztringens, melynek egyben antiflogisztikus és érszűkítő hatása is van.

Alumínium-klorid oldatot akár magisztrális receptre is készíttethetünk patikában, de egy sor gyári készítmény is rendelkezésre áll, mint pld. a Cerkamed termékei: az Alustat termékcsalád.

Az Alustat 3 különböző állagban: folyadék, hab és gél formában kerül forgalomba.

Mindenki megtalálhatja a számára legkényelmesebb és a munkamenetéhez legjobban illeszkedő konzisztenciát.

A behatási idő 2 perc, amely után óvatosan lemoshatjuk az oldatot a vérző felületről és egy ülésben folytathatjuk a megkezdett beavatkozást mindenki legnagyobb megelégedésére és örömére.

Vélemény, hozzászólás?