A lengyel Cerkamed kiváló érzékkel találja meg azokat a termékeket, amelyek megkönnyítik és hatékonyabbá teszik a fogorvosi munkát.
Egy ilyen „rés” termék a glicerines gél, amely tökéletessé teszi a fotopolimerizációt.
Közismert tény, hogy a levegőben lévő oxigén gátolja a fényrekötő anyagok mátrixában lévő aktív gyökök aktivitását, ezért a fotopolimerizáció után ezen anyagok felszínén mindig marad egy néhány mikron vastagságú polimerizálatlan réteg.
Ez a rétegezési technika során kifejezetten előnyös, ugyanis a következő kompozit réteg ehhez a polimerizálatlan felszínhez fog hozzá kötni.
Azonban a restaurátum vagy a ragasztó felszínén ez inkább kedvezőtlen, kifejezetten ragasztó kompozitok esetén, ahol egyébként is egy vékony réteg anyag felszínén nem köt meg teljesen az anyag.
Az Inox gél használatával pontosan ennek az oxigén inhibíciós rétegnek a kialakulását „akadályozzuk meg” azzal, hogy az utolsó réteg tömőanyag bevitele után vagy beragasztáskor az indirekt restaurátum behelyezése után, de a polimerizáció előtt felviszünk egy réteg Inox gélt a polimerizálandó felszínre, elzárva azt a levegő oxigénjétől.
Miért előnyös ez?
A nem tökéletesen polimerizálódott anyag mechanikai tulajdonságai elmaradnak a gyári értékektől.
A nem tökéletesen polimerizálódott anyag vízfelvétele magasabb, mint a tökéletesen polimerizálódotté. Ennek a jelentősége abban van, hogy a vízfelvétel egyet jelent az oldékonysággal (a másodlagos szuvasodás predilekciós helye), valamint az elszíneződéssel, mert a vízzel együtt pigmentek is bejutnak a résbe.
Mi a teendőnk a polimerizációt követően?
Egyszerűen lemossuk az Inox gélt, majd kidolgozzuk (finírozzuk és polírozzuk) a felszínt!