Karrierút és kezdetek
Hogyan kerültél a céghez, emlékszel még az első napodra?
A céghez „protekcióval” kerültem, az Á-Dent Kft. segítségével, ahol évekkel azelőtt dolgoztam, de a jó kapcsolat velük a mai napig tart.
Kereskedelmi ügyintézőnek jöttem a céghez, Bösztöry Adrien ügyvezető akkor várta gyermekét, ezért szükség volt Rózsa kolléganőm mellé valakire, aki segíti Őt a mindennapi munkában.
Nem nagyon emlékszem az első napra, biztosan izgultam, hiszen az akkor még virágkorát élő Realinfo Kft. ügyintézője is lettem.
Adrienn szavai a mai napig a fülemben csengenek: „Van három gyereked, és most kapsz melléjük még hármat.” J Ők voltak a szervizesek.
Délelőtt a Realinfo Kft. ügyeit intéztem, koordináltam a szervizesek munkáját, bevételeztem, számlát állítottam ki, délután pedig a Realtrade Kft. üzletében tevékenykedtem, vevőket szolgáltam ki, árut vettem át, illetve feltöltöttem az üzletet, számláztam, csomagoltam stb.
Milyen volt akkoriban a vállalat, és miben változott a leginkább az évek során?
Abban az időben történt, hogy a cég fő beszállítója a Heraeus Kulzer megvonta a Realtrade Kft-től a magyarországi kizárólagos forgalmazás jogát, és irodát nyitott Budapesten, így már „mindenki” forgalmazhatta Magyarországon a Heraeus Kulzer termékeket. Ezért új piac felé is kellett nyitni, ekkor kezdte el a cég a 3M-es termékeket forgalmazni, illetve Haasz Gyula tulajdonos/ügyvezető saját márkás termékeket kezdett el bevezetni, azzal az indíttatással, hogy azt senki nem veheti el „tőle”.
Azóta már több mint 250 gyártó terméke található meg termékpalettánkon.
2005-ben négyen voltunk munkavállalók a Realtrade Kft-ben, ma már 24-en vagyunk, és egy alkalmazott és hat külsős orvoslátogatónk segíti még az értékesítést.
Kezdetek és az alapok lerakása
Amikor idejöttél, nem volt még pénzügyi osztály. Hogyan kezdted el felépíteni?
Sokáig kerestem a helyemet az életben, különböző okok miatt nagyon sok munkahelyem volt.
Dolgoztam adatrögzítőként, adminisztrátorként, gépkönyvelőként, pénzügyi osztályon, voltam kontírozó könyvelő, rögzítettem adóbevallásokat a NAV-nál, voltam iskola titkár egy magánzeneiskolában, de még egy iskolai büfét is vezettem a barátnőmmel egy darabig.
Tehát minden tapasztalatom és tudásom meg volt ahhoz, hogy létrehozzam a pénzügyet.
A cégnél örökös probléma volt, hogy pl. egy vevő-szállító listát, kintlévőség listát, adatokat statisztikákhoz stb. a vezetés csak az ÁFA bevallás után kapott meg.
Már akkor is fontos volt a piacon maradáshoz, hogy az adatok napra készek legyenek a vezetőség részére.
Az akkor használt ügyviteli programban lehetőség volt bank, bejövő számlák rögzítésére, illetve a könyvelés elvégzésére.
Megbeszéltem a tulajdonosokkal Gyulával és Adriennel, hogy elkezdeném berögzíteni a bankot, és a bejövő számlákat, ezáltal napra kész információkat kaphatnánk, a cég helyzetéről.
Így kezdődött.
Milyen volt az első időszak? Mi volt a legnagyobb kihívás?
Élvezetes volt, és persze munkás is, hiszen visszamenőleg is feltöltöttem adatokat, hogy az évet egyben láthassuk.
Újra meg kellett tanulnom a számlatükröt, át kellett néznem a hatályos jogszabályokat azért, hogy helyesen tudjam rögzíteni a költség számlákat, mivel a könyvelés nem a programban történt.
Mégis boldog voltam, hogy így már bármikor adatokat tudtam szolgáltatni Gyula és Adrien legnagyobb örömére.
Milyen rendszerek vagy folyamatok bevezetésére volt a legnagyobb szükség?
– Akkor még nem volt jogosultságom a bank letöltéséhez, ezért ezt Adrien végezte el nekem minden nap.
– A bankot minden reggel betöltöttem az ügyviteli programba és összepontoztam a be- és kifizetésekkel.
– Minden bejövő számlát berögzítettem, így már költség elemzéseket is lehetett végezni, az utalandó számlák listáját le lehetett tölteni Excelbe, az orvoslátogatók jutalékát könnyebben lehetett kiszámolni, árrést lehetett vizsgálni stb.
– Ezzel egy időben elindulhatott a bejövő pénztárbizonylatok „gépi” nyomtatása, így már nem kellett kézzel írni a pénztárbizonylatokat, és így ki lehetett váltani a szintén kézzel írt pénztárjelentéseket is.
– Szigorúbb és gyorsabb lett ezáltal a kintlévőség kezelés.
Fejlődés és változások
Hogyan alakult át a pénzügyi terület az évek során?
2010-ben új könyvelője lett a cégnek, ez azt is jelentette, hogy a könyvelés innentől kezdve már az ügyviteli programban történt. Ez nagy előrelépés volt minden szempontból a cég életében.
2012-ben programot váltottunk, a mai napig a Prizma ügyviteli programot használjuk.
A fejlődés azt diktálta, hogy kaptam jogosultságot a bank letöltéséhez, így már saját magam el tudtam végezni a letöltési a műveleteket, illetve kaptam jogosultságot ahhoz is, hogy utalni tudjak, ha szükséges.
Elérkezett az az idő, amikor kinevezett Gyula és Adrien pénzügyi vezetőnek, és akkor már nem kellet az üzletben dolgoznom, hiszen megnövekedett a forgalom, ezáltal a pénzügyön is több munka lett. Egy idő után ezt egyedül már nem bírtam megoldani, ezért szükségem lett egy pénzügyi asszisztensre. Sok mindenkit kerestünk erre a pozícióra, de mivel ez egy bizalmi munka, végül 2016-ban Kitti lányom kapta meg ezt a pozíciót, azóta is együtt dolgozunk, immáron kilenc éve. 😊
Sajnálatos módon szeretett ügyvezető tulajdonosunk 2022-ben elhunyt.
Mély megrendülésünk és gyászunk után rá kellett ébrednünk, hogy az általa készített statisztikák összeállítását át kell vennünk.
Ma már a statisztikák elkészítését többen végezzük, feladatkörönként megosztva.
Hogyan változott meg a cég működése az általad bevezetett pénzügyi struktúrának köszönhetően?
Nyugodt szívvel mondhatom, hogy a pénzügy a cégnél az „én gyermekem”.
Büszkeséggel tölt el, hogy én raktam le az első mérföldköveket és azóta is az én irányításom alatt működik.
A munkám által naprakész információkat kap a cég, ami elősegíti a pénzügyi tervezést, a hatékony döntéshozatalt és a gazdasági stabilitás fenntartását.
Személyes és szakmai siker
Van olyan pillanat, amikor úgy érezted, hogy „igen, ezt sikerült felépíteni”?
Persze. Most is sokszor gondolok erre. Nagyon büszke vagyok.
Mit tartasz a legnagyobb eredményednek a vállalat pénzügyeiben?
A pénzügyet elindítani, nem volt olyan nagy dolog, hiszen meg volt hozzá a tudásom és szakmai felkészültségem.
A legnagyobb eredményemnek azt érzem, hogy mindig képes vagyok megújulni és tanulni a céljaim eléréséhez.
Jövőkép
Hogyan látod a vállalat jövőjét pénzügyi szempontból?
A cég pénzügyi szempontból stabil, megbízható, lejárt kintlévőséggel nem rendelkezik és tudom, hogy a folyamatos elemzésekkel ez a jövőben sem fog változni.
Milyen kihívások várhatók?
A mesterséges intelligencia „megjelenésével” az elemzések és a statisztikák elkészítését egyszerűbben el lehet majd végezni, de természetesen az emberi beavatkozásra a jövőben is szükség lesz.
Régen még öt évre előre készítettünk pénzügyi tervet, ma már ez jó esetben két év, de inkább egy évet mondanék.
A piac folyamatosan változik, ahogy minden területen, így a fogászatban is fejlődik a technika, ma már teljesen más anyagokat használnak az orvosok és a fogtechnikusok, pl. egyre gyorsabban fejlődik a 3D technika, a 3D nyomtatás stb.
Ezek is nagy kihívást jelentenek a jövőre nézve.
Ha visszanézel az elmúlt 20 évre, van valami, amit másképp csinálnál?
Igen. Hamarabb kellett volna a Realtrade Kft-hoz jönnöm dolgozni. 😊
Személyes tapasztalatok és tanácsok
Mi tartott itt ennyi éven át?
„Szögedi jány” vagyok, azért jöttem fel 20 évesen Budapestre, mert magánéneket szerettem volna tanulni.
Munkát szerezni nem volt nehéz, mert már akkor is érdekelt a számítástechnika, és akkor még nagyon kevesen voltak azok, akik értettek a számítógépekhez. Így ezzel a tudással könnyen el tudtam helyezkedni.
Az élet ide-oda sodort különböző okok miatt, de talán kellet az a sok munkahely ahhoz is, hogy olyan tapasztalatokat szerezzek, ami eljuttatott egy olyan munkahelyre, ahol ezt kamatoztatni is tudom. Ez a Realtrade Kft.
Azt mondják, ha szeretsz valakit és meg tudod magyarázni, hogy miért, akkor nem is szereted igazán. Azt hiszem én is így vagyok a Realtrade-el.
Nem igazán tudom megmagyarázni, miért szeretek még mindig itt dolgozni, de azért megpróbálom kiemelni azokat a dolgokat, amiért érdemes itt lenni.
A Realtrade Kft. egy családi vállalkozás, Gyulától elismerést kaptam a munkámért, no hát nem úgy, ahogy azt sokan képzelik, nem igazán dicsért senkit, az én elismeréseim olyanok voltak például, hogy:
– A szervízesekkel közölte, ha azt akarjátok, hogy el legyen intézve, szóljatok Krisztának. Akkor el lesz intézve az biztos.
– Gyula fia egy másik cégnél lett ügyvezető és el akart vinni magával. Gyula közölte vele, hogy bárkit elvihetsz Krisztán kívül.
– Amikor már több éve dolgoztam itt, rendszeresen úgy jött hozzám oda, ha szeretett volna valamit, hogy „jöttem az észhez”.
Ilyen és hasonló elismeréseket kaptam tőle.
Gyula és Adrien is látta rajtam, hogy kitűnően végzem a munkámat, és ahogy a Realtrade fejlődik és igyekszik lépést tartani a világ változásaival, én is fejlődni és változni tudok. Ebben egyikőjük sem gátolt meg soha, sőt minden szükséges eszközt, tudást, oktatást megkaptam hozzá.
A piac állandóan változik, az új helyzetekhez alkalmazkodni kell, az új helyzetek új munkafolyamatokat hoznak létre, így a motiváció hosszú távon is megmarad.
Adrien továbbra is támogatást nyújt szakmai fejlődésemhez, én pedig a munkámon kívül igyekszem ötleteimmel is segíteni a cég működését.
Egy szó mint száz, jól érzem magam itt a Realtrade-nél.
Mi az, amit a legjobban szeretsz a munkádban?
Az új kihívásokat szeretem a legjobban, az új dolgok, helyzetek és problémák inspirálnak.
Az a fajta ember vagyok, akinek az a hitvallása, hogy:
„A problémák azért vannak, hogy megoldjuk Őket.”
„Nincs lehetetlen, csak tehetetlen.”
„A lelkesedés diktálja az iramot, de a kitartás éri el a célt.” (Dan Millen)
Néha ugyan nehéz minden hónapban mindent újra és újra elvégezni, de sosem teljesen ugyanaz. Valami csavar, megoldandó probléma mindig van.
Szeretek jogszabályokat olvasgatni, bár tudom, hogy ez sokaknak furcsa lehet, de én ilyen vagyok. Szeretek tájékozott lenni nemcsak a munkámmal kapcsolatban, hanem a magánéletemben is. 😊
Hogyan változott a pénzügyi vezető szerepe az évek során?
Egy 2021-es tanulmányban olvastam, hogy sok pénzügyi vezető nehezen tud lépést tartani a technika fejlődésével, pedig számos módszer létezik már az adatok kielemzésére.
Egy jó pénzügyi vezetőnek fel kell készülnie a változásokra és élnie kell az új és újabb technikák adta lehetőségekkel a munkája során, amit a csapatának is meg kell tanítania.
Az adatokat sokkal gyorsabban kell a vezetők felé továbbítani, ez sokkal gyorsabb munkát igényel, amit automatizálással lehet csak elvégezni.
Személyes és vicces élmények
Van olyan emléked az első évekből, ami ma már viccesnek tűnik, de akkor nagy kihívás volt?
– Szállítmányt kaptunk a Heraeus Kulzer cégtől, Rózsa kolléganőmmel átvettük. Akkor indult a Charisma Combi szett akció, ezért nagyon sok készletet rendeltünk.
Az egyik nagy „Kulzeres” dobozt feltettük a polcra, nem nyitottuk ki, úgy gondoltuk, hogy Charisma Combi szettek vannak benne.
Az áru átvétele után észrevettük, hogy hiányzik 30 db ideiglenes tömőanyag.
Rózsa szólt Adrinak, hogy reklamálja meg, Ő meg is tette, arra már nem emlékszem, hogy kaptunk-e jóváírást, vagy sem, de jó pár hét múlva amikor lefogyott a készlet, elérkezett a felső polcra tett nagy doboz kinyitása. És „lássatok csodát” ott lapult benne a 30 db ideiglenes tömőanyag. 😊
– A termékdíjbevallást is én készítem a cégnél, ezzel kapcsolatban is történt egy utólag már viccesnek mondható eset:
Rózsa kolléganőm felkiabált az emeletre „Kriszta, szerintem téged keresnek!” Kijöttem a szobámból lementem a lépcsőfordulóig, és akkor megláttam két állig felfegyverkezett VPOP-st a lépcső alján (akkor még külön voltak az APEH-től, később egyesültek NAV néven). A vér is meghűlt bennem, de összeszedtem minden bátorságomat és kedvesen felinvitáltam őket az emeletre. Kiderült, hogy csak egy levelet hoztak, amit alá kell írni. A könyvelőnk, aki akkor már nyugdíjban volt, rosszul töltötte ki a bevallást, és egy értesítést hoztak arról, hogy ki kell javítani.
A vámososokkal kedélyesen elbeszélgettünk, mondtam most járok OKJ-s termékdíj ügyintéző tanfolyamra. Megkérdezték ki tanítja az áruosztályozást, megmondtam, erre felcsillant a szemük, hogy őket is tanította, innentől felelevenítették saját emlékeiket ezzel kapcsolatban, még nevetgéltünk is a végére. 😊
Melyik volt a legviccesebb pillanatod a cégnél?
Annyi minden történt az elmúlt húsz évben, hogy nehéz lenne kiemelni a sok jó és vicces élmény közöl a legjobbat, de vannak olyanok, amit a mai napig emlegetünk:
– Rózsa kolléganőm kérte tőlem, hogy hozzak neki a boltból „dentál rudit”. Ezen nagyon sokáig derültünk. 😊
– Vagy megkérte a raktáros kollégát Attilát, hogy hozzon neki be kintről „A2-es vattarolnit”. Attila mondta neki, hogy olyan nem létezik. Rózsa meg váltig állította, hogy Atika ne mond már meg nekem, hogy nem létezik. Egy pár percig még vitatkoztak, mire Rózsának leesett, hogy Attilának igaza van. (Az A2-es egy vita szín, fogszín, a vattarolni meg többféle méretben létezik, Rózsa 2-es méretű vattarolnit szeretett volna.) 😊
Volt olyan helyzet, amikor egy kolléga vagy egy ügyfél teljesen meglepett valamivel?
A Covid alatt felváltva dolgoztunk, egyik héten a társaság egyik fele hétfőn, szerdán és pénteken dolgozott, a másik fele kedden és csütörtökön, a rákövetkező héten pedig fordítva. Nem számított kinek milyen posztja volt, mindenki tette a dolgát.
Az egyik nap az egyik partnerünk jött be vásárolni, meglátott engem és nagy mosollyal és örömmel azt mondta:
„De jó ismerős arcokat látni! De örülök magának!”
A történethez hozzátartozik, hogy sok évvel azelőtt, amikor még az üzletben dolgoztam, nap mint nap kiszolgáltam Őt is, ma már fent ülök az irodámban, a partnerekkel telefonon, vagy e-mailben tartom a kapcsolatot, így nem is gondoltam volna, hogy ennyire megkedvelt, és ennyire örül annak, hogy láthat. Ez az én szívemet is megmelengette. 😊
Ha egy szóval vagy mondattal kellene jellemezned a pénzügyi osztály mindennapjait, mi lenne az?
Nehéz lenne egy szóval megfogalmazni, de ami jellemzi a pénzügyet, és a legfontosabbak, az a precizitás, napra kész munka, probléma megoldás, ügyfélközpontúság, elégedett ügyvezető. 😊
Melyik volt a legjobb céges buli vagy közös esemény, amin részt vettél?
Több emlékezetes buli is volt, de talán amelyik a legközelebb áll a szívemhez, az az volt, amikor a Realtrade Kft. 20 éves szülinapját és Gyula – papíron – nyugdíjba vonulását ünnepeltük, és megszerveztük a Realtrade szülinapi „ünnepségét”, és Gyula nyugdíjas búcsúztatóját, amit a cég udvarán tartottunk meg.
A „Mint a mókus fenn a fán” kezdetű dal szövegét átírtuk és elénekeltük neki.
Nagyon vidám és örömteli nap volt, tele mókával és kacagással, no és persze nosztalgiázással az elmúlt húsz évről.