Fogorvosként mi közöm van nekem ezekhez a fogalmakhoz? Hiszen én gyógyÍtok!
Valóban, de ugyanakkor vállalkozó is vagyok, különböző anyagokat, eszközöket használok a rendelőben és akarva-akaratlan naponta szembe találkozom újabbnál újabb termékek hirdetéseivel a rendelőben, de azon kÍvül is.
Gyakran okoz nehézséget a bőség zavara, a rengeteg termék közül a megfelelő kiválasztása.
A forgalmazó mindegyikről azt állÍtja, hogy „ez a legújabb fejlesztés, ez a legmodernebb, vagy , hogy ez most igazán versenyképes áron van” és ugyanazt tudja,mint a sokkal drágább versenytársak termékei.
Ez nem csak a rendelőben használt termékek esetén van Így, hanem a Sparban, a Lidlben, a Tescoban, a Decathlonban, szinte mindenhol belebotlunk a legújabb, legszenzációsabb termékek mellett a megfizethetőbb ún. „sajátmárkás” termékekbe is.
Jelen Írásunkban megpróbálunk betekintést adni a sajátmárkás termékek világába.
Ahhoz, hogy viszonylag teljesebb képet kaphassunk, talán kezdjük a termék életpályával.
Hogyan néz ki egy termék életciklusa vagy életpályája?
A termék életciklusa egy olyan marketingfogalom, amely azt írja le, hogyan halad át egy termék a piacra kerüléstől egészen addig, amíg el nem tűnik a piacról.
Ez az életciklus négy fő szakaszra bontható:
Bevezetés: a termék piacra kerül, a fogyasztók megismerkednek vele, és a vállalat marketingkampányokat indít, hogy felkeltse az érdeklődést. Ebben a szakaszban gyakran magasak a gyártási, a reklám és egyéb költségek és az értékesítés is lassan növekszik. Ugyanakkor azonban a kutatás-fejlesztés költségeit is ebben a fázisban tudja a gyártó leginkább beépÍteni az áraiba.
Növekedés: a termék népszerűsége nő, az értékesítési volumen emelkedik, és a nyereség is növekszik. Annyit megjegyeznék, hogy a gyártási volumen (mennyiség) növekedésével párhuzamosan az egy termékre rakódó gyártási költség fajlagosan csökken, azaz nő a nyereség tartalom.
Azonban ekkor már a versenytársak is megjelenhetnek a piacon. Mások is fejlesztenek, mások is előrukkolhatnak hasonló vagy komplementer termékkel.
Érettség: a termék elérte piaci csúcsát, az értékesítések stabilizálódnak. A verseny gyakran intenzív ebben a szakaszban, és a vállalatok különböző stratégiákat alkalmaznak (árverseny, promóciók), hogy megőrizzék a piaci részesedésüket.
Hanyatlás: a termék iránti kereslet csökkenni kezd, mert újabb, jobb termékek jelennek meg, vagy a fogyasztói igények megváltoznak. Az értékesítések visszaesnek, és a termék végül eltűnik a piacról.
Ez az életciklus segít a vállalatoknak megérteni, hogy mikor milyen stratégiákat alkalmazzanak egy termék piacon való fenntartása érdekében.
A generikumok világa
A következő megismerésre váró fogalom a generikum, amelyet leginkább a gyógyszereknél használunk, de az elv hasonló más piaci szegmensekben, más termékcsoportok esetében is.
A megértéshez tudnunk kell azt, hogy a gyártók valóban milliárdokat költenek el kutatás-fejlesztés cÍmszó alatt. Ezen belül a gyógyszerek fejlesztése az egyik legdrágább műfaj.
A fogorvosi anyagok fejlesztése ezen belül egy speciális terület, ugyanis ezek az anyagok bár a szervezetbe kerülnek „beépÍtésre”, ugyanakkor nem a szervezet működésére hatnak közvetlenül, mint pld. egy vérnyomás csökkentő, ezért részben más kritériumoknak kell megfelelniük, mint a hagyományos gyógyszereknek. A fejlesztésük költségei azonban Így is horrorisztikus magasságokban van.
Amennyiben sikeres egy új hatóanyag, illetve gyógyszer kifejlesztése, akkor az új formulát a fejlesztő levédeti. Ez a licensz jog. Ez garantálja, hogy bizonyos ideig csak ő hozhat forgalomba olyan gyógyszert, amiben az illető hatóanyag szerepel. Ez lehetőséget nyújt a fejlesztő (gyártó) számára, hogy adott esetben magasabb áron kÍnálja a terméket, ugyanis ez a legmodernebb, leggyorsabb, legkevesebb mellékhatása van, stb.
Ez a szabadalmi védettség azonban nem szól az idő végtelenségéig. Gyógyszerek esetében ez általában öt év.
A generikus gyógyszer vagy egyszerűen generikum olyan gyógyszer, amely ugyanazt a hatóanyagot vagy anyagokat tartalmazza, mint az eredetileg forgalomba hozott márkájú gyógyszer. Más cég gyártja, mint az eredeti molekulát kifejlesztő. A generikum csak akkor kerülhet forgalomba, ha az eredeti gyógyszer szabadalma lejárt. A generikus gyógyszernek ugyanolyan hatásúnak kell lennie, mint az eredeti.
A generikum általában sokkal olcsóbb, mint az eredeti márkanevű gyógyszer, mert a gyártónak nem kell fejlesztési költségekkel számolnia. Versenyjogi okokból az eredeti márka gyártója ilyenkor gyakran lecsökkenti termékének árát megközelítőleg a versengő generikum szintjére, vagy bevezeti a saját generikumát. Ha a generikus gyógyszer kereskedelmi szempontból vonzó, akkor különböző gyártóktól több generikum is megjelenik a piacon. A gyártótól függetlenül minden generikum többnyire a hatóanyag nevét kaphatja az aktuális gyártó nevével megtoldva, de újabban önálló generikum nevek is használatosak.
És végül eljutunk történetünkben a saját márkás (angolul: private label) termékekhez.
A saját márkás termék fogalma alatt a marketingben olyan terméket értenek, amelyen a kiskereskedő saját védjegyét (a marketing szóhasználata szerint „márkáját”) tüntetik fel.
A kereskedő cégnevére utaló márkával ellátott, mások által előállított termék.
Tehát olyan lejárt szabadalmú termékről beszélünk, amelynek a gyártását nem a forgalmazó/kereskedő végzi, hanem bérgyártásban készÍtteti el.
A kereskedő gondosan megtervezi, hogy saját márkája melyik piaci szegmensben, milyen árfekvésben, milyen minőségi követelmények mellett lehet hatékony.
A tapasztalat szerint a kedvezőbb árfekvésű, mégis jó minőségű termékek ígérete a saját márka arculatának legfontosabb eleme.
A kereskedő és a beszállító kapcsolata
A megrendelő szokás szerint szerződésben kötelezi a beszállítót a termék megállapított kialakítású és feliratozású csomagolásban való előállítására, illetve a részére való szállítására. Ez egyben azt is jelenti, hogy a beszállító (gyártó) nem tüntetheti fel saját emblémáját, szóvédjegyét, stb. a csomagoláson, csupán saját cégnevét, de azt is meghatározott módon, olyan kicsi betűmérettel, hogy a vásárló által csak célzott figyelemmel legyen olvasható. Ennek következtében a vásárló a terméket a kereskedő termékének véli és a tényleges előállítóról nem is tud vagy az közömbös számára. A beszállító is érdekelt a forgalom fenntartásában, növelésében, ugyanakkor piaci szereplőként szinte észrevétlen marad – ha a kereskedő saját márkás termékét más gyártótól rendeli meg, e váltást a vásárlók észre sem veszik.
Mi indokolja a saját márkás termékek gyártását, forgalmazását?
Elindult a „lefelé vásárlás” az élelmiszerboltokban – írta a vg.hu. néhány évvel ezelőtt.
Ez az elnevezés azt jelenti, hogy mennyiségre még ugyanannyi terméket vásárolnak az emberek, de inkább a kedvezőbb árfekvésűeket választják.
A Lidl egy hvg-s cikkben azt nyilatkozta, hogy „az emberek tudatosabban vásárolnak és jobban megválogatják, mire adnak ki pénzt”.
Higgyék el nekem, hogy a fogorvos is megnézi, hogy a rendelőben mire mennyi pénzt ad ki!
Most, hogy a teljesség igénye nélkül körbejártuk a termék ciklus, a generikumok és a private lebel témakörét, talán a Realtrade Kft. „Real” termék portfoliojának lényegét is megértjük.
Eben a termékcsaládban olyan kipróbált, kiváló ár-érték arányt képviselő termékek szerepelnek, amelyek biztonságos és magas szÍnvonalú ellátást tesznek lehetővé pénztárcabarát árfekvésben.
A gyártás Németországban az összes európai szabványnak megfelelő, magas szÍnvonalú gyártósoron történik.
A Realtrade olyan termékeket válogatott össze, amelyek nélkülözhetetlenek a hétköznapi gyakorlat során, Így bármelyik praxis számára hasznosak lehetnek.
A Real termékek termékköre:
- Fényrekötő kompozit tömőanyagok: RealFill LC ECO, RealFill LC Basic és BasicFlow, RealFill Nano
- Fényrekötő alábélelő cementek: RealBase LC Calciliner, RealBase LC Iono
- Bondok: RealBond LC Universal, RealBond Self Etch, RealBond Ethanol
- Savazó gél: Realetch Gel
- Fényrekötő ideiglenes tömőanyag: RealFill LC Provi
- Ideiglenes ragasztó: RealCem Provi NE
- Duál kötésű kompozit ragasztó cement: RealCem DC Elite SE
- A szilikon lenyomatanyag: RealSil putty quick premium, RealSil LV quick premium
- HarapásrögzÍtő: RealBite
- Ideiglenes korona-, hÍdanyag: RealProvi KB 4:1